Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Akt prawny
Ustawa
z dnia 15 maja 2015 r.
o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych 1),2),3)
(Tekst jednolity)
Dodaj akt prawny»
 
Identyfikator Dz.U.2017.1951
Data wydania 2015-05-15 
Data publikacji 2015-06-25 
Data wejścia w życie 2015-07-10
Rodzaj aktu Ustawa 
Organ wydający Sejm 
Status Obowiązujący
Ostatnie zmiany
2019-03-21
2019-01-11
2018-08-10
2018-08-03
2018-03-30
2017-10-20
2018-08-23
2016-12-02
2016-09-29
2015-06-25
2020-02-21
Tabela zmian »
Dodaj wymaganie własne»
Rozdział 2
Obowiązek prowadzenia dokumentacji przez operatorów urządzeń

        
        Art.14. 1. Dokumentację, o której mowa w art. 6 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 517/2014 oraz art. 23 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1005/2009, dla stacjonarnych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych, pomp ciepła, urządzeń będących agregatami chłodniczymi w samochodach ciężarowych chłodniach i przyczepach chłodniach, urządzeń będących organicznymi obiegami Rankine´a, zawierających co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2fluorowanych gazów cieplarnianych, jak również dla urządzeń będących rozdzielnicami elektrycznymi zawierającymi fluorowane gazy cieplarniane w ilości co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2lub stacjonarnych urządzeń zawierających rozpuszczalniki na bazie fluorowanych gazów cieplarnianych w ilości co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2, z zastrzeżeniem art. 4 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 517/2014, sporządza się w formie Karty Urządzenia, a w przypadku urządzeń będących stacjonarnymi systemami ochrony przeciwpożarowej zawierających co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2fluorowanych gazów cieplarnianych, w formie Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej.
        2. Dokumentację, o której mowa w art. 6 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 517/2014 oraz art. 23 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1005/2009, operator sporządza i prowadzi oddzielnie dla każdego urządzenia, w tym także dla wyłączonego z eksploatacji lub użycia nieprzekazanego do unieszkodliwienia, zawierającego ilości substancji kontrolowanych lub ilości fluorowanych gazów cieplarnianych, z uwzględnieniem art. 2 ust. 1 pkt 3.
        3. Karta Urządzenia oraz Karta Systemu Ochrony Przeciwpożarowej zawierają w szczególności:
1) dane urządzenia;
2) nazwę operatora, jego adres i siedzibę oraz numer identyfikacji podatkowej,
     o ile został nadany, a w przypadku operatora będącego osobą fizyczną
     prowadzącą działalność gospodarczą - adres wykonywania działalności, a także
     imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej wszystkich osób
     kontaktowych wyznaczonych przez operatora, którym został przez niego nadany
     dostęp do karty, imię i nazwisko osoby, która założyła kartę, i każdej osoby,
     która dokonała wpisu do karty, datę sporządzenia karty oraz datę dokonania
     każdego kolejnego wpisu do karty;
3) dane dotyczące ilości i rodzaju substancji kontrolowanej albo fluorowanego
     gazu cieplarnianego, a w przypadku mieszanin - dane dotyczące składu
     mieszaniny, zawartych w urządzeniu w momencie sporządzenia karty, jak również
     wszelkich ilości substancji kontrolowanej albo fluorowanego gazu
     cieplarnianego dodanych i odzyskanych podczas wykonywania czynności
     określonych w pkt 4, informacje, czy dodany gaz lub substancja zostały
     poddane recyklingowi lub regeneracji, a także nazwę i adres zakładu, w którym
     poddano je recyklingowi lub dokonano regeneracji, oraz - w wymaganych
     przypadkach - numer certyfikatu dla personelu osoby wykonującej te czynności
     oraz numer certyfikatu przedsiębiorcy zatrudniającego taką osobę;
4) zestawienie wykonanych czynności dotyczących instalowania, konserwacji lub
     serwisowania i kontroli szczelności, naprawy oraz naprawy nieszczelności
     i likwidacji urządzenia, w tym:
     a) wyniki kontroli szczelności, zawierające w szczególności informację
             o stwierdzonych przyczynach nieszczelności, jeżeli została wykryta,
            naprawy nieszczelności i ponownej kontroli szczelności zgodnie z art. 3
            ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 517/2014,
     b) informacje na temat przekazania do unieszkodliwienia lub unieszkodliwiania
             substancji kontrolowanej albo fluorowanego gazu cieplarnianego albo
            likwidacji urządzenia,
     c) informacje na temat instalowania systemów wykrywania wycieków w urządzeniu
             oraz ich kontrolowania zgodnie z art. 5 rozporządzenia (UE) nr 517/2014,
     d) informacje na temat odzysku z urządzenia substancji kontrolowanych albo
             fluorowanych gazów cieplarnianych,
     e) nazwę i siedzibę podmiotu, imię i nazwisko osoby wykonującej te czynności,
             a w przypadku gdy wymagany jest certyfikat dla personelu - numer
            certyfikatu dla personelu osoby wykonującej te czynności oraz datę
            rozpoczęcia i zakończenia ich wykonywania;
5) jeżeli urządzenie zostało zlikwidowane - środki podjęte w celu odzyskania
     i unieszkodliwienia substancji kontrolowanych albo fluorowanych gazów
     cieplarnianych, które były zawarte w zlikwidowanym urządzeniu;
6) informację, czy został zainstalowany system wykrywania wycieków zgodny
     z wymogami rozporządzenia (UE) nr 517/2014.
        4. Kartę Urządzenia oraz Kartę Systemu Ochrony Przeciwpożarowej sporządza się w terminie 15 dni roboczych od dnia dostarczenia urządzenia na miejsce jego funkcjonowania, a w przypadku gdy urządzenie wymaga zainstalowania - w terminie 15 dni roboczych od dnia zakończenia instalowania i napełnienia substancją kontrolowaną albo fluorowanym gazem cieplarnianym. Kartę Urządzenia oraz Kartę Systemu Ochrony Przeciwpożarowej sporządza się niezależnie od tego, czy urządzenie jest już eksploatowane w miejscu funkcjonowania, do którego zostało dostarczone, lub w miejscu, w którym zostało zainstalowane.
        5. Jeżeli z weryfikacji, o której mowa w art. 16 pkt 6, wynika, że dane zawarte w Karcie Urządzenia oraz Karcie Systemu Ochrony Przeciwpożarowej zawierają błędy, wyspecjalizowana jednostka, o której mowa w art. 16, informuje o tym operatora. Operator jest obowiązany do dokonania korekty w terminie 14 dni roboczych od dnia otrzymania tej informacji.
        6. Karty Urządzenia oraz Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej stanowią element Centralnego Rejestru Operatorów, o którym mowa w art. 19, i są sporządzane w postaci elektronicznej. Przed sporządzeniem pierwszej Karty Urządzenia oraz Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej operator jest obowiązany do zarejestrowania się w Centralnym Rejestrze Operatorów poprzez wypełnienie w tym rejestrze formularza rejestracyjnego.
        7. W przypadku urządzeń będących we władaniu jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Karty Urządzenia oraz Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej nie stanowią elementu Centralnego Rejestru Operatorów, o którym mowa w art. 19.
        8. Operatorzy urządzeń, o których mowa w ust. 7, są obowiązani do przekazywania Ministrowi Obrony Narodowej rocznych sprawozdań zawierających informacje z prowadzonych przez nich w danym roku kalendarzowym Kart Urządzenia oraz Kart Systemu Ochrony Przeciwpożarowej w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, którego informacje dotyczą.
        9. Sprawozdania, o których mowa w ust. 8, zawierają nazwę operatora, rodzaj urządzenia, rodzaj i ilość substancji kontrolowanej albo fluorowanego gazu cieplarnianego zawartego w urządzeniu oraz ilość tej substancji lub tego gazu odzyskaną z urządzenia i dodaną do urządzenia w ciągu danego roku kalendarzowego, a także informacje o każdym sprawdzeniu pod względem wycieków w danym roku kalendarzowym oraz o likwidacji urządzenia i środkach podjętych w celu odzyskania i unieszkodliwienia substancji kontrolowanych albo fluorowanych gazów cieplarnianych, które były zawarte w zlikwidowanym urządzeniu.
        10. Minister Obrony Narodowej przygotowuje zbiorcze zestawienie otrzymanych sprawozdań, o których mowa w ust. 8, i przesyła je, w postaci elektronicznej, do wyspecjalizowanej jednostki, o której mowa w art. 16, w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, którego to zestawienie dotyczy.
        11. Minister właściwy do spraw klimatu określi wzór sprawozdania, o którym mowa w ust. 8, w formie dokumentu elektronicznego.
        12. Minister właściwy do spraw klimatu określi wzór Karty Urządzenia oraz wzór Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej w formie dokumentu elektronicznego.
        13. Kartę Urządzenia oraz Kartę Systemu Ochrony Przeciwpożarowej sporządza się przez ich wypełnienie w Centralnym Rejestrze Operatorów, o którym mowa w art. 19, w zakresie danych, o których mowa w ust. 3 pkt 1-3 i 6, oraz zatwierdzenie danych.
        14. W przypadku gdy w urządzeniu lub systemie ochrony przeciwpożarowej substancja kontrolowana zostanie zastąpiona fluorowanym gazem cieplarnianym albo fluorowany gaz cieplarniany zostanie zastąpiony innym fluorowanym gazem cieplarnianym, należy dokonać zamknięcia odpowiednio dotychczasowej Karty Urządzenia albo Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej i sporządzić nową Kartę Urządzenia albo Kartę Systemu Ochrony Przeciwpożarowej.
        15. W przypadku gdy w urządzeniu lub systemie ochrony przeciwpożarowej substancja kontrolowana albo fluorowany gaz cieplarniany zostaną zastąpione substancją alternatywną niebędącą substancją kontrolowaną ani fluorowanym gazem cieplarnianym, należy dokonać zamknięcia odpowiednio Karty Urządzenia albo Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej.
        

.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.


Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.

Wymagania Własne (0)
 Brak wymagań Własnych
Druki (0)
 Brak druków
Akty wykonawcze (12)
nowe uchylone zmiana