Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Wymaganie prawne
Jacek Korzeniewski

Składanie sprawozdań przez podmioty prowadzące punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych

Obowiązek

Katalog adresatów prowadzący punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych
Podstawa prawna Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Artykuł 9na   Artykuł 9p   Artykuł 9ta   Artykuł 9xa   Artykuł 12a  
Kategoria Ewidencja, pomiary, sprawozdania
Data wydania 2011-07-01
Data publikacji 2011-07-25
Data wejścia w życie 2012-01-01
Status Obowiązujący
Ostatnie zmiany
2020-05-15
2020-01-30
2019-07-29
Tabela zmian »

Podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdań


Podmiot prowadzący punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, z wyłączeniem gminy, jest obowiązany do sporządzania rocznych sprawozdań (art. 9na ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

Przez odpady komunalne rozumie się odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

Tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (w skrócie: PSZOK) jest jednym z zadań własnych gminy, określonych w art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Każda gmina jest obowiązana utworzyć co najmniej jeden stacjonarny punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami.

PSZOK powinien być utworzony w sposób, zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy oraz powinien zapewniać przyjmowanie co najmniej takich odpadów komunalnych jak: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady zielone oraz odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, a także odpadów komunalnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 4a ustawy.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów odpadami selektywnie zbieranymi są:

1) papier;
2) szkło;
3) metale;
4) tworzywa sztuczne;
5) odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.


.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.

Powiązane wymagania własne
     Brak powiązanych wymagań własnych
Komentarze(0)Aby dodać komentarz, zaloguj się powyżej. Jeśli nie masz jeszcze konta, Zarejestruj się!
To wymaganie nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza! Dodaj opinię!
nowe uchylone zmiana