Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Wymaganie prawne
Sergiusz Urban

Zorganizowanie systemu zbierania i odzysku odpadów opakowaniowych po środkach niebezpiecznych

Obowiązek

Katalog adresatów wprowadzający produkty w opakowaniach, wprowadzający środki niebezpieczne w opakowaniach
Podstawa prawna Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Artykuł 18   Artykuł 20   Artykuł 25  
Kategoria Pozostałe
Data wydania 2013-06-13
Data publikacji 2013-08-06
Data wejścia w życie 2014-01-01
Status Obowiązujący
Ostatnie zmiany
2018-12-11
2014-05-15
Tabela zmian »

Obowiązki podmiotów wprowadzających środki niebezpieczne



Podmiot wprowadzający do obrotu tzw. środki niebezpieczne w opakowaniach obowiązany jest zorganizować system zbierania oraz zapewniać odzysk, w tym recykling, odpadów opakowaniowych po środkach niebezpiecznych (zob. art 18 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi). Wymaganie powyższe jest zawężeniem ogólnego wymagania osiągnięcia docelowych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, jaki obciąża wprowadzającego produkty w opakowaniach (zob. art 17 ust. 1 ustawy).

Pojęcie wprowadzającego produkty w opakowaniach zdefiniowane zostało w art 8 pkt 23 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (dalej nazywanej „ustawą o opakowaniach"), co do zasady oznacza ono przedsiębiorcę wykonującego działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu produktów w opakowaniach.

Pojęcie wprowadzenia do obrotu definiuje art. 8 pkt 22 ustawy o opakowaniach, natomiast pojęcie środków niebezpiecznych określono w art. 8 pkt 14 tejże ustawy. Wskazany przepis szczegółowo wskazuje cechy substancji chemicznych i ich mieszanin (w tym środków ochrony roślin), których wystąpienie przesądza o uznaniu danego produktu za środek niebezpieczny w rozumieniu ustawy o opakowaniach.

Ustawa upoważnia Ministra właściwego do spraw środowiska do określenia, w drodze rozporządzenia, rodzaju substancji chemicznych i ich mieszanin, których nie uznaje się za środki niebezpieczne, kierując się specyfiką tych środków oraz brakiem zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska. Obecnie (listopad 2013 r.) Minister nie skorzystał jeszcze z prawa wydania takiego rozporządzenia.

Wymóg zorganizowania zbierania oraz odzysku odpadów opakowaniowych po środkach niebezpiecznych doznaje dalszego zawężenia w przypadku podmiotów wprowadzających do obrotu środki niebezpieczne będące środkami ochrony roślin. Takie podmioty zobowiązane są zorganizować system zbierania oraz zapewniać odzysk, w tym recykling, odpadów opakowaniowych po środkach niebezpiecznych będących środkami ochrony roślin.

Ponadto wprowadzający środki niebezpieczne będące środkami ochrony roślin jest obowiązany do sfinansowania kosztów zbierania przez przedsiębiorcę prowadzącego jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego sprzedającego środki niebezpieczne w opakowaniach oraz do odebrania od niego, na własny koszt, odpadów opakowaniowych po tych środkach. Regulacja ta koresponduje z obowiązkiem przedsiębiorcy prowadzącego jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, który sprzedaje środki niebezpieczne będące środkami ochrony roślin, zobowiązanego do przyjmowania od użytkowników odpady opakowaniowe po tych środkach.

.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.

Powiązane wymagania własne
     Brak powiązanych wymagań własnych
Komentarze(0)Aby dodać komentarz, zaloguj się powyżej. Jeśli nie masz jeszcze konta, Zarejestruj się!
To wymaganie nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza! Dodaj opinię!
nowe uchylone zmiana