Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Wymaganie prawne
Sergiusz Urban

Poniesienie kosztów sporządzenia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego

Obowiązek

 
Katalog adresatów przedsiębiorca posiadający koncesję na wydobywanie kopalin
Podstawa prawna Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze
Artykuł 53   Artykuł 145  
Kategoria Pozostałe
Data wydania 1994-02-04
Data publikacji 2005-11-22
Data wejścia w życie 1994-09-02
Data uchylenia 2012-01-01
Status Archiwalny

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego


Ustawa Prawo górnicze i geologiczne w art. 53 przewiduje, że dla terenu górniczego sporządza się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z art. 6 pkt 9 ustawy terenem takim jest przestrzeń objęta przewidywanymi szkodliwymi wpływami robót górniczych zakładu górniczego. Jego granice powinny zostać ustalone zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy w koncesji na wydobywanie kopalin.

Plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego powinien zapewniać integrację wszelkich działań podejmowanych w granicach terenu górniczego w celu:
- wykonania uprawnień określonych w koncesji,
- zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego, a także
- ochrony środowiska, w tym obiektów budowlanych.

Co więcej, może on także określać obiekty lub obszary, dla których wyznacza się filar ochronny, w granicach którego, ze względu na ochronę oznaczonych dóbr, wydobywanie kopalin nie może być prowadzone, albo może być dozwolone tylko w sposób zapewniający ochronę tych dóbr.

Z obowiązkiem sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego koresponduje art. 14 ust. 7 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który przewiduje, iż plan taki sporządza się obowiązkowo, jeśli wymagają tego przepisy odrębne. Takim przepisem odrębnym jest m.in. art. 53 ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Wymowę tego przepisu osłabia jednak fakt, że żadna z powyższych dwóch ustaw nie określa terminu, w jakim należy przystąpić do sporządzenia takiego planu.

Opracowanie i uchwalanie planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego spełniać musi wszystkie wymagania określone w rozdziale 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (w szczególności zob. art. 14 i następne). Ustawa Prawo geologiczne i górnicze dodaje, iż projekt tego planu wymaga uzgodnienia z właściwym organem nadzoru górniczego.

.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.

Powiązane wymagania własne
     Brak powiązanych wymagań własnych
Wymagania powiązane
Komentarze(0)Aby dodać komentarz, zaloguj się powyżej. Jeśli nie masz jeszcze konta, Zarejestruj się!
To wymaganie nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza! Dodaj opinię!
nowe uchylone zmiana