Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Wymaganie prawne
Jacek Korzeniewski

Osiągnięcie docelowych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych

Obowiązek

Katalog adresatów organizacja odzysku, organizacja odzysku opakowań, wprowadzający produkty w opakowaniach
Podstawa prawna Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Artykuł 17   Artykuł 20   Artykuł 21  
Kategoria Pozostałe
Data wydania 2013-06-13
Data publikacji 2013-08-06
Data wejścia w życie 2014-01-01
Status Obowiązujący
Ostatnie zmiany
2013-10-31
Tabela zmian »

Obowiązek zapewnienia odzysku, a w szczególności recyklingu odpadów opakowaniowych



Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi nakłada na wprowadzającego produkty w opakowaniach obowiązek zapewnienia odzysku, a w szczególności recyklingu odpadów opakowaniowych takiego samego rodzaju jak odpady opakowaniowe powstałe z tego samego rodzaju opakowań jak opakowania, w których wprowadził produkty (art. 17 ust. 1 ustawy).

Obowiązek ten wprowadzający produkty w opakowaniach może wykonywać samodzielnie albo za pośrednictwem organizacji odzysku opakowań, której zlecił jego wykonanie, co wynika z art. 17 ust. 2 ustawy. Dodać należy, iż zarówno wprowadzający produkty w opakowaniach, jak i organizacja odzysku opakowań, mogą zlecić wykonanie poszczególnych czynności w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi posiadaczowi odpadów.

Wprowadzającym produkty w opakowaniach jest przedsiębiorca wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach pod własnym oznaczeniem, lub pod własnym imieniem i nazwiskiem lub nazwą, nawet jeśli wytworzenie tych produktów zlecił innemu przedsiębiorcy. Ponadto wprowadzającym produkty w opakowaniach będzie:
- pakujący produkty wytworzone przez innego przedsiębiorcę i wprowadzający je do obrotu,
- prowadzący jednostkę lub jednostki handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej
500 m2, sprzedający produkty pakowane w tych jednostkach,
- prowadzący więcej niż jedną jednostkę handlu detalicznego o łącznej powierzchni
handlowej powyżej 5000 m2, sprzedający produkty pakowane w tych
jednostkach.

Przez wprowadzenie do obrotu ustawa rozumie odpłatne albo nieodpłatne udostępnienie produktów w opakowaniach po raz pierwszy na terytorium kraju w celu używania lub dystrybucji. Za wprowadzenie do obrotu uważa się także import produktów w opakowaniach lub wewnątrzwspólnotowe nabycie produktów w opakowaniach, dokonywane na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej.

Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w art. 6 ust. 3 przewiduje istotne wyłączenie ze stosowania jej przepisów, które ma zastosowanie do omawianego obowiązku zapewnienia odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Otóż przepisów ustawy nie stosuje się do przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach, którzy w danym roku kalendarzowym wprowadzili do obrotu produkty w opakowaniach o łącznej masie opakowań nieprzekraczającej 1 Mg. Skorzystanie przez przedsiębiorcę z tego wyłączenia jest traktowane jako pomoc de minimis, z której przedsiębiorca będzie musiał się rozliczyć zgodnie z zasadami określonymi w art. 7 ustawy.

.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.

Powiązane wymagania własne
     Brak powiązanych wymagań własnych
Komentarze(0)Aby dodać komentarz, zaloguj się powyżej. Jeśli nie masz jeszcze konta, Zarejestruj się!
To wymaganie nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza! Dodaj opinię!
nowe uchylone zmiana