Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Wymaganie prawne
Sergiusz Urban

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Obowiązek

Katalog adresatów inwestor
Podstawa prawna
Kategoria Pozwolenia, zgłoszenia, rejestracja
Data wydania 1994-07-07
Data publikacji 2006-09-01
Data wejścia w życie 1995-01-01
Status Obowiązujący
Ostatnie zmiany
2014-01-09
2013-09-03
Tabela zmian »

Obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę


        Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Jego definicję zamieszczono w punkcie 12 art. 3 ustawy – jest nim „decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego". Wyjątki od tej generalnej zasady, a więc przypadki, w których można przystąpić do realizacji inwestycji z pominięciem uzyskania pozwolenia na budowę, bądź wystarczy dokonać zgłoszenia budowy właściwemu organowi, wskazano w art. 29, art. 30 i art. 31 ustawy.

        W kontekście problematyki ochrony środowiska pamiętać jednak trzeba jednak o przepisie szczególnym, dodanym przez ustawę z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ochrony środowiska. Zgodnie z nim (art. 29 ust. 3), niezależnie od powyższych derogacji, przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko oraz przedsięwzięcia mogące znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000, które nie są bezpośrednio związane z ochroną tego obszaru lub nie wynikają z tej ochrony w rozumieniu tej ustawy, zawsze wymagać będą pozwolenia na budowę.

        Pozwolenie na budowę dotyczy co do zasady całego zamierzenia budowlanego, nawet jeżeli obejmuje ono więcej niż jeden obiekt. Na wniosek inwestora jednak może ono objąć jedynie wybrane obiekty lub ich zespoły, jeżeli tylko mogą one samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem (por. art. 33 ustawy).

        Decyzja o pozwoleniu na budowę uwzględnia problematykę ochrony środowiska, choć oczywiście nie w tak pogłębiony sposób i w mniejszym zakresie, niż decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Zwrócić należy jednak uwagę na fakt, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia wydawana jest wcześniej w toku procesu inwestycyjnego – przed pozwoleniem na budowę: „Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem (…) decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych oraz decyzji o pozwoleniu na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części" (art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko).

        Analogiczna regulacja określająca chronologię uzyskiwania tych dwóch decyzji znajduje się również w ustawie Prawo budowlane: „Pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego może być wydane po uprzednim (…) przeprowadzeniu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, jeżeli jest ona wymagana przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy). Jest zatem oczywiste, iż organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę dysponuje wiedzą na temat przewidywanego oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko oraz warunków, nałożonych na inwestora w decyzji środowiskowej. W oparciu o nią, organ administracji wydający pozwolenie na budowę weryfikuje, czy przedłożony przez inwestora projekt budowlany gwarantuje odpowiedni stopień ochrony środowiska, stosownie do ustaleń podjętych na wcześniejszych etapach procesu inwestycyjnego, zwłaszcza zaś warunków nałożonych decyzją środowiskową: „Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego właściwy organ sprawdza zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także wymaganiami ochrony środowiska, w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko" (art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy).

.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.

Powiązane wymagania własne
     Brak powiązanych wymagań własnych
Komentarze(0)Aby dodać komentarz, zaloguj się powyżej. Jeśli nie masz jeszcze konta, Zarejestruj się!
To wymaganie nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza! Dodaj opinię!
nowe uchylone zmiana