Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Wymaganie prawne
Jacek Korzeniewski

Zgłoszenie historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi

Obowiązek

Katalog adresatów władający powierzchnią ziemi
Podstawa prawna Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska
Artykuł 101e  
Kategoria Pozwolenia, zgłoszenia, rejestracja
Data wydania 2014-07-11
Data publikacji 2014-08-21
Data wejścia w życie 2014-09-05
Status Obowiązujący
Ostatnie zmiany
2016-09-05
Tabela zmian »

Historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi



Władający powierzchnią ziemi, który stwierdził historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi na terenie będącym w jego władaniu, jest obowiązany niezwłocznie zgłosić ten fakt regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska (zob. art. 101e ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska).

Przez władającego powierzchnią ziemi ustawa rozumie właściciela nieruchomości, a jeżeli w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej na podstawie ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne ujawniono inny podmiot władający gruntem - podmiot ujawniony jako władający.

Z historycznym zanieczyszczeniem powierzchni ziemi mamy natomiast do czynienia w jednym z dwóch poniższych przypadków:

1) w przypadku gdy zanieczyszczenie powierzchni ziemi zaistniało przed
     dniem 30 kwietnia 2007 r. lub wynika z działalności, która została
     zakończona przed dniem 30 kwietnia 2007 r.

lub

2) w przypadku wystąpienia szkody w środowisku w powierzchni ziemi, która
     została spowodowana przez emisję lub zdarzenie, od którego upłynęło więcej
     niż 30 lat; dodać trzeba iż pod pojęciem szkody w środowisku w powierzchni
     ziemi kryje się również zanieczyszczenie gleby lub ziemi, w tym
     w szczególności zanieczyszczenie mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia
     ludzi.

W stosunku do zdarzeń zakwalifikowanych jako historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi należy więc stosować przepisy znowelizowanej ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (w skrócie POŚ), w tym cytowanego wyżej przepisu art. 101e ustawy, nakazującego zgłoszenie historycznego zanieczyszczenia ziemi do RDOŚ.

Do szkód w środowisku w powierzchni ziemi, powstałych po dniu 30 kwietnia 2007 r., od których wystąpienia nie upłynęło więcej niż 30 lat, należy stosować przepisy ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, które nakazują m.in. podjęcie działań naprawczych w uzgodnieniu z RDOŚ.

Na podstawie dokonanego zgłoszenia historycznego zanieczyszczenia ziemi regionalny dyrektor ochrony środowiska, w drodze decyzji skierowanej do władającego powierzchnią ziemi, dokonuje do rejestru wpisu o potencjalnym historycznym zanieczyszczeniu powierzchni ziemi, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania powyższego wykazu (zob. art. 101c ust. 3 ustawy).

Ponadto regionalny dyrektor ochrony środowiska może, w drodze decyzji, nałożyć na władającego powierzchnią ziemi będącego podmiotem korzystającym ze środowiska, obowiązek wykonania badań zanieczyszczenia gleby i ziemi oraz wyznaczyć termin przedłożenia wyników tych badań lub sam przeprowadzić powyższe badania w celu potwierdzenia występowania historycznego zanieczyszczenia powierzchni ziemi lub w celu opracowania planu remediacji (zob. art. 101f ust. 1 oraz art. 101g ust. 1 ustawy).

.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.

Powiązane wymagania własne
     Brak powiązanych wymagań własnych
Komentarze(0)Aby dodać komentarz, zaloguj się powyżej. Jeśli nie masz jeszcze konta, Zarejestruj się!
To wymaganie nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza! Dodaj opinię!
nowe uchylone zmiana