Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
Wymaganie prawne
Sergiusz Urban

Prowadzenie okresowych pomiarów emisji substancji do powietrza

Obowiązek

Katalog adresatów prowadzący instalację, użytkownik urządzenia
Podstawa prawna Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska
Artykuł 147  
Kategoria Ewidencja, pomiary, sprawozdania
Data wydania 2001-04-27
Data publikacji 2008-02-15
Data wejścia w życie 2001-10-01
Status Obowiązujący
Ostatnie zmiany
2021-09-16
2020-12-30
2020-10-22
2018-04-06
2014-11-07
2014-11-07
2014-08-21
Tabela zmian »

Powstanie obowiązku prowadzenia pomiarów

    
Do obowiązków prowadzącego instalację (podmiotu uprawnionego na podstawie określonego tytułu prawnego do władania instalacją w celu jej eksploatacji zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska) i użytkownika urządzenia (podmiotu uprawnionego na podstawie określonego tytułu prawnego do władania urządzeniem w celu jego eksploatacji zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska), z których wprowadzane są substancje do powietrza, należy prowadzenie okresowych pomiarów emisji substancji do powietrza (por. art. 147 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska).

Wymagania odnośnie prowadzenia tych pomiarów, zgodnie z postanowieniami art. 148 ustawy, skonkretyzowane zostały w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji . Określa ono:
- przypadki, w których są wymagane okresowe pomiary emisji z instalacji,
     źródła spalania paliw, albo urządzenia spalania lub współspalania odpadów,
     oraz częstotliwości prowadzenia tych pomiarów,
- zakres wykonywania niektórych pomiarów,
- referencyjne metodyki wykonywania pomiarów,
- sposób ewidencjonowania przeprowadzonych pomiarów.

Zgodnie z tymi przepisami pomiary okresowe emisji do powietrza wykonuje się dla następujących instalacji, źródeł spalania paliw lub urządzeń:

1) źródeł spalania paliw wymagających pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, pozwolenia zintegrowanego, albo zgłoszenia, do których stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów, albo które stanowią silnik Diesla lub kotły odzysknicowe w instalacjach do produkcji masy celulozowej, o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 100 MW. Dokonując kwalifikacji źródła spalania paliw pod odpowiednią częstotliwość wykonywania pomiarów (ciągle lub okresowe), należy uwzględnić tzw. zasady łączenia, określone w art. 157a ust. 2 ustawy. Pomiary te wykonuje się:
    - dwa razy w roku, raz w sezonie zimowym (październik-marzec) oraz raz w sezonie letnim (kwiecień-wrzesień) – dla źródła wymagającego pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza albo pozwolenia zintegrowanego, z zastrzeżeniem o którym mowa w paragrafie 2 ust. 6 pkt 3 i 4 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 września 2021 r.,
    - raz na trzy lata – dla źródła wymagającego zgłoszenia, którego nominalna moc cieplna jest nie mniejsza niż 1 MW, z zastrzeżeniem o którym mowa w paragrafie 2 ust. 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 września 2021r.,
    - w przypadku źródeł pracujących sezonowo w okresie nieprzekraczającym sześciu miesięcy, pomiary emisji do powietrza prowadzi się raz w roku w okresie pracy źródeł.
    - w przypadku emisji rtęci do powietrza ze źródła o nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 50 MW, opalanego węglem kamiennym lub brunatnym, pomiary prowadzi się raz do roku (dla istniejących źródeł obowiązek ten wchodzi w życie od dnia 1 stycznia 2016 r.).

2) instalacji albo urządzeń spalania lub współspalania odpadów, w przypadku substancji i parametrów wymienionych w tabeli B załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 września 2021r. Pomiary te wykonuje się:
     - co najmniej raz na sześć miesięcy, a przez pierwszy rok eksploatacji instalacji lub urządzeń - co najmniej raz na trzy miesiące.

Ponadto w paragrafie 4 rozporządzenia wymieniono przypadki, w których nie stosuje się obowiązku prowadzenia pomiarów wskazanych dla instalacji (urządzeń) spalania lub współspalania odpadów, w tym wyjątki dotyczące różnych grup odpadów, dla których w tym zakresie należy stosować przepisy, odnoszące się do źródeł spalania paliw (patrz. pkt. 1).

3) instalacji do przetwarzania azbestu lub produktów zawierających azbest, jeżeli ilość surowego azbestu zużywana w tych procesach przekracza 100 kg/rok. Pomiary te wykonuje się:
     - z częstotliwością raz na sześć miesięcy,
     - pomiary mogą być prowadzone raz na rok, jeżeli wyniki kolejnych dziesięciu pomiarów nie różnią się między sobą o więcej niż 5 %.

4) instalacji do produkcji dwutlenku tytanu, w przypadku stosowania reakcji sulfatyzacji lub chlorowania oraz w przypadku substancji i procesów technologicznych, wskazanych w paragrafie 6 ust. 2-3 rozporządzenia Ministra  Klimatu i Środowiska z dnia 7 września 2021 r. Pomiary te wykonuje się:
     - z częstotliwością co najmniej raz na kwartał lub raz na rok, w zależności od rodzaju substancji.


5) instalacji wykorzystujących LZO (lotne związki organiczne), do których
     stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów , jeżeli spełnienie wymagań wynikających z tych przepisów wymaga stosowania urządzeń ograniczających wielkość emisji LZO, a także jeżeli z jednego emitora są wprowadzane do powietrza LZO w ilości średnio do 10 kg/h w przeliczeniu na emisję całkowitego węgla organicznego. Pomiary te wykonuje się:
  - z częstotliwością raz na rok.

    

.
.
.

Dostęp do pełnej treści po zalogowaniu oraz wykupieniu dostępu.

Powiązane wymagania własne
     Brak powiązanych wymagań własnych
Komentarze(0)Aby dodać komentarz, zaloguj się powyżej. Jeśli nie masz jeszcze konta, Zarejestruj się!
To wymaganie nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza! Dodaj opinię!
nowe uchylone zmiana